20. June 2024, 2:00 pm

5097

Alfred Hrdlicka*

(Wien 1928 - 2009 Wien)

„"Kleiner weiblicher Torso II"“
2001
bronze
h. 40 cm
monogrammed and numbered on the reverse: A. H. 5/30
foundry stamp at the back: Venturi Arte Bologna
edition: 30 pieces

Provenance

Estimate: € 1.800 - 3.600
Hammer price: € 1.800