30. November 2018, 5:00 pm

0382

Ernst Nepo*

(Dauba 1895 - 1971 Innsbruck)

„Girl in chair“
1920
oil on canvas
65,5 x 54 cm
monogrammed and dated on the upper right: 19/NE (in ligature)/20

Provenance

private property, Tyrol

Silvia Höller, Ernst Nepo 1895-1971. thesis Universität Innsbruck, Innsbruck 1998, ill. 154
Silvia Höller, Ernst Nepo. Zwischen Expression und Sachlichkeit, Vienna 2001, ill. 55, p. 67

€ 20.000 - 30.000