19. June 2024, 4:30 pm

4065

Rudolf Wacker

(Bregenz 1893 - 1939 Bregenz)

„Cactus“
1933
black chalk on paper; unframed
60 x 45 cm
monogrammed and dated on the lower right: RW / 33

Provenance

Estimate: € 1.000 - 2.000
Hammer price: € 1.300