0053
Josef Dobrowsky*
(Karlsbad 1889 - 1964 Tullnerbach)
„Lying nude“
c. 1925
oil on canvas; framed
40.5 × 50 cm
monogrammed on the lower left: JD
Provenance
private property, Austria;
im Kinsky, 24 June 2014, no. 26;
Estimate: € 5.000 - 10.000
Result: € 5.280 (incl. fees)