25. June 2020, 2:00 pm

1213

Oskar Kokoschka*

(Pöchlarn 1886 - 1980 Montreux)

„Vesca Olsommer“
1964
black chalk on paper
58.5 x 46 cm
dated and monogrammed on the lower left: 24.6.64 / OK

Provenance

cf. Ernest Rathenau, Oskar Kokoschka. Handzeichnungen 1906-1965, vol 3, New York/Berlin 1966, no. 123-125

Estimate: € 8.000 - 15.000
Result: € 10.000