0099
Koloman Moser
(Vienna 1868 - 1918 Vienna)
„Bottle stand“
Wiener Werkstätte, 1904
silver; marked, monogrammed
dm. 11,6 cm; 88 g
Provenance
Wiener-Werkstätte-Archive, MAK Vienna, model no. M 1837, KI 12011-23, cf. model no. M0166, WWF 132-7-1
Estimate: € 1.500 - 3.000
Result: € 3.840 (incl. fees)