05. December 2017, 4:00 pm

0099

Koloman Moser

(Vienna 1868 - 1918 Vienna)

„Bottle stand“
Wiener Werkstätte, 1904
silver; marked, monogrammed
dm. 11,6 cm; 88 g

Provenance

Wiener-Werkstätte-Archive, MAK Vienna, model no. M 1837, KI 12011-23, cf. model no. M0166, WWF 132-7-1

Estimate: € 1.500 - 3.000
Result: € 3.840 (incl. fees)