28. February 2017, 5:30 pm

0636

„Small Bowl“
J. & L. Lobmeyr, Vienna, 1914
colourless glass; monogrammed: "OP"
h. 9.6 cm; dm. 12 cm

Provenance

private property, England

Max Eisler, Österreichische Werkkultur, Vienna 1916, p. 161

Estimate: € 1.000