29. November 2016, 4:00 pm

0042

Oskar Kokoschka

(Pöchlarn 1886 - 1980 Montreux)

„"Bilderbögen"“
Wiener Werkstätte, c. 1907
19 colour lithographies
28 × 18.6 cm

Provenance

Viennese private property

cf. Werner J. Schweiger, Wiener Werkstätte. Kunst und Handwerk 1903-1932, Vienna 1982, p. 180-181

Estimate: € 9.000 - 16.000