0042
Oskar Kokoschka
(Pöchlarn 1886 - 1980 Montreux)
„"Bilderbögen"“
Wiener Werkstätte, c. 1907
19 colour lithographies
28 × 18.6 cm
Provenance
Viennese private property
cf. Werner J. Schweiger, Wiener Werkstätte. Kunst und Handwerk 1903-1932, Vienna 1982, p. 180-181
Estimate: € 9.000 - 16.000