07. June 2016, 6:00 pm

0233

Maurice de Vlaminck*

(Paris 1876 - 1958 Paris)

„Village“
gouache on paper
45.7 × 54.2 cm
signed on the lower left: Vlaminck

Provenance

Sotheby's London, Auction 4. 12. 1996, Lot 364;

Estimate: € 10.000 - 20.000
Result: € 26.400 (incl. fees)