07. June 2016, 6:00 pm

0366

Frans Masereel*

(Blankenberghe 1889 - 1972 Avignon)

„Lovers“
1949
chalk on paper
62 × 47 cm
monogrammed and dated on the lower left: FM / 1949

Provenance

Austrian private property

Estimate: € 1.500 - 3.000