0146
Ludwig Heinrich Jungnickel*
(Wunsiedel 1881 - 1965 Wien)
„Head of a tiger“
c 1929/30
watercolour and carbon on paper
48 × 44.7 cm
twice signed lower right: L. H. Jungnickel
monogrammed lower left: L. H. J.
Provenance
Estimate: € 2.000 - 4.000