1786
Alfred Hrdlicka*
(Wien 1928 - 2009 Wien)
„"Münzer und Luther"“
1983
bronze
22 x 30 cm
monogrammed on the lower right: A.H.
edition: 60 + 5 E. A.
caster: Alfred Zöttl
Galerie Hilger, Vienna, 1983
Provenance
Michael Lewin, Alfred Hrdlicka - Das Gesamtwerk Bildhauerei, Vienna - Zürich 1987, p. 334, (cf.) ill. 184a
Estimate: € 1.500 - 3.000
Result: € 3.072 (incl. fees)