01. December 2018, 3:00 pm

0033

Franz Grabmayr*

(Pfaffenberg b. Obervellach/Kärnten 1927 - 2015 Wien)

„Sandgrube“
1997
oil on canvas; unframed
93,5 x 116 cm
monogrammed and dated on the reverse: F. G. 1997

Provenance

private collection, Austria

Estimate: € 25.000 - 40.000
Result: € 30.000 (incl. fees)