0271
Alfred Kubin*
(Leitmeritz 1877 - 1959 Zwickledt)
„Threatening Nordland“
India ink on paper
15 x 13,5 cm (cutout)
monogrammed on the lower right: K
Provenance
Wiener Kunstauktionen (im Kinsky), 20. 04. 1994, no. 135;
Estimate: € 3.500 - 7.000
Result: € 4.620 (incl. fees)