05. December 2017, 4:00 pm

0085

Josef Hoffmann

(Pirnitz 1870 - 1956 Vienna)

„Round tray“
Wiener Werkstätte, c. 1925
brass; marked, monogrammed
dm. 21 cm

Provenance

private collection, Vienna

Estimate: € 1.000 - 2.000
Result: € 3.200 (incl. fees)