0085
Josef Hoffmann
(Pirnitz 1870 - 1956 Vienna)
„Round tray“
Wiener Werkstätte, c. 1925
brass; marked, monogrammed
dm. 21 cm
Provenance
private collection, Vienna
Estimate: € 1.000 - 2.000
Result: € 3.200 (incl. fees)
05. December 2017, 4:00 pm
(Pirnitz 1870 - 1956 Vienna)
„Round tray“
Wiener Werkstätte, c. 1925
brass; marked, monogrammed
dm. 21 cm
private collection, Vienna
Estimate: € 1.000 - 2.000
Result: € 3.200 (incl. fees)